Güneş Nasıl ve Ne Zaman Oluştu?

Samanyolu Galaksisi'nin bir parçası olan Güneş, merkezden 26 bin ışık yılı uzaklıktadır. Çekirdek etrafında turunu tamamlaması ise tam tamamına 250 milyon ışık yılı sürmektedir. Güneş, astronomiyle ilgilenen bilim adamları tarafından halen daha merak konusudur. ve Güneş'in oluşumuyla ilgili ilk teori, 1734 yılında İsveçli bilim adamı Emanuel Swedenborg tarafından öne sürülmüştür. Daha sonra ise 1755 yılında Immanuel Kant, bulutsu hipotezine uygun olarak oluşturulmuştur. Buna benzer bir diğer teori ise 1796 yılında Fransız gökbilimci Pierre- Simon Laplace tarafından ortaya atılmıştır. Bu bilim adamlarının öne sürdüğü teoriler doğrultusunda, Güneş'in bir yıldız bulutlarının içerisinde ve birkaç yıldız patlamaları sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir.

https://www.muhalif.###.tr/public/images/detay/dd(8).jpg

Güneş'in oluşumu yaklaşık olarak 4.5 milyar yıl öncesine dayanır. İlk önce yıldızlararası toz ve gazdan oluşan dev bir moleküler bulut meydana geldi. Sıcaklığın düşmesiyle birlikte gazlarda yoğunlaşma başladı ve moleküler bulut yerçekiminin etkisiyle çökmeye başladı. Bu çöken bulutun bir kısmı merkezde toplanarak Güneş'i oluştururken, bir kısmı da proto- gezegen diskine dönüştü. Bu proto- gezegen terimi uydular, asteroit ve birçok gök cismin oluştuğu alanı ifade eder.

Güneş, sarı cüce yıldızlardan biridir. Güneş Sistemi'nin kütlesinin %99'u Güneş tarafında oluşur. Güneşi oluşturan gazların çoğu helyum, bir kısmı ise hidrojendir. Aynı zamanda az miktarlarda sodyum, magnezyum, demir, neon, karbon, silikon ve oksijen bulunur. Büyüklüğü ise Dünya'dan 1.300. 000 kat daha fazladır. Güneş küre şeklindedir ve kendi etrafında hep hareket halindedir. Bu hareketini 25 günde tamamlar. Ayrıca sıcaklığı ise oldukça fazladır. Dış sıcaklığı 6.000 santigratken, iç sıcaklığı 20.000.000 santigrattır. Güneş ışığının 2.2 milyarda biri yeryüzüne ulaşır. Güneşin yapısında çekirdek, kaynaşım ve ışınım olmak üzere üç ana katman bulunur.

Kaynak : https://www.muhalif.###.tr/haber/gunes-nasil-ve-ne-zaman-olustu-29757
 
Üst