Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nın Yüzde 72’si Tamamlandı!

Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı’nın ilk ray kaynağı töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Nasıl ki İstanbul Havalimanı ile bu metropolü dünyanın aktarma merkezi haline getirdiysek, diğer taraftan İstanbulumuzu raylı sistemlerle nakış gibi işliyoruz” dedi ve İstanbul’un trafik çilesini hafifletecek kent içi metro projelerinde sona yaklaşıldığını kaydetti.

İstanbul’da 7 Ayrı Metro Hattının Yapımına Yoğun Şekilde Devam Ediyoruz

İstanbul’da şehir içi ulaşımını, daha hızlı, daha ekonomik, daha çevreci ve daha konforlu hale getirmek için 7/24 hizmet esasına göre var güçle çalıştıklarını belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“İstanbul’un ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Devlet aklı, ileri görüşlülüğü ve planlı bir yaklaşımla İstanbul’u yarınlara eksiksiz olarak hazırlamak için üzerimize düşeni yapmak bizim için çok önemli. İstanbullular müsterih olsunlar. İstanbullular için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. İstanbul’da yapımını tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunduğumuz metro hattı uzunluğu; 80 kilometredir. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro hattı ile birlikte, İstanbul’da 7 ayrı metro hattının yapımına yoğun şekilde devam ediyoruz. Bu hatlarımız; Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro hattı, Bakırköy -Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Beşiktaş Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir Kayaşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Altunizade-Çamlıca-Ferah Mahallesi-Bosna Bulvarı Metro Hattı, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi ve ray kaynağı yaptığımız Başakşehir-Kayaşehir metro hattı. İstanbul’daki raylı sistemin toplam hat uzunluğu 259,5 kilometre olup, yapımı devam eden projelerimizin tamamlanması ile birlikte, mega kentimizin raylı sistem uzunluğunu 363 kilometreye çıkaracağız.”

Projeyi % 72 Seviyesine Getirdik

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı inşaatının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredildiğinin altını çizen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“22 Mayıs 2020 tarihinde devraldığımız projeyi, yüzde 72 seviyesine getirdik. İstasyon betonarme işlerini yüzde 80 düzeyine çıkardık. İnce işlerde yüzde 37, ray işlerinde de yüzde 64 düzeyine ulaştık. Toplam 9 bin 523 metre tünel kazısının; 6 bin 277 metrelik NATM tünel kesimlerinde yüzde 93 seviyesine ulaştık. 3 bin 246 metrelik TBM tüneli kesimini ise 2 adet TBM ile günde ortalama 25 metre ilerleme hızıyla tamamladık. İlk ray kaynağı törenini gerçekleştirdiğimiz viyadük imalatlarını da tamamladık.”

Günde 70 Bin Yolcu Taşınacak

TBM tünel kazısı çalışmaları, ray altı beton imalatları ve elektrifikasyon imalatlarının tamamlandığını ifade eden Karaismailoğlu, 7 bin 421 metre ray döşeyerek tüm ray işinin yüzde 64’ünü geçtiklerini söyledi. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattının uzunluğunun 6,2 kilometre olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“4 istasyonlu raylı sistemimiz saatte 80 kilometre hıza uygun olarak, günde 70 bin yolcu taşıyabilecek. Başakşehir’den başlayan hattımız, Onurkent, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Toplu Konutlar istasyonlarının ardından, Kayşaşehir Merkezine ulaşacak. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi önünde inşa ettiğimiz 300 metre uzunluğundaki viyadük üzerinde gerçekleşecek ilk ray kaynağı töreniyle; ray kaynağı işlemlerine başlayarak, projede yeni bir aşamaya geçeceğiz. Kısa sürede yapım işlerini tamamlayıp, sinyal ve sistem emniyet testleri tamamlayınca işletmeye almayı planlıyoruz. Bu hattı işletmeye aldığımızda, kent merkezi ile Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir arasında hızlı, ekonomik ve emniyetli bir ulaşım sağlanacaktır. Bu metro hattımız aynı zamanda, Metrokent İstasyonu’nda, Bağcılar-Kirazlı, Başakşehir-Olimpiyatköy hattı ile entegre olacak. Yine ayrıca hattımız, Kayaşehir İstasyonu’nda Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattı ile bağlanacak. Bu entegrasyonlarla, bölgenin Marmaray’a, havalimanına, Göktürk Kemerburgaz, Kağıthane, Beşiktaş Gayrettepeye metro ile ulaşımı da sağlanacaktır.”

Kaynak : https://www.yeraltihaber.###/haber/basaksehir-kayasehir-metro-hattinin-yuzde-72si-tamamlandi-1502
 
Üst