Avukatlar meslektaşları için toplandı

Antalya Barosu Manavgat Temsilciliğine bağlı avukatlar, geçtiğimiz günlerde eski nişanlısı tarafından restoranda öldürülen Av. Dilara Yıldız için Manavgat Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan saldırı nedeniyle üzüntü ve öfke duyduklarını belirten avukatlar adına basın açıklamasını okuyan Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu üyesi Av. Ayşegül Tarakçı, kadınların yaşam güvencesi olarak gördükleri İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını talep etti.

Avukat Dilara Yıldız’ın eski nişanlısı tarafından öldürülmesi nedeniyle avukatlar tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıldı. Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği bünyesinde bulunan Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu tarafından Manavgat Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasında, açıklamayı Avukat Ayşegül Tarakçı okudu.
Açıklamada Avukat Dilara Yıldız’ın öldürülmesi dolayısıyla büyük üzüntü ve öfke duyduklarını belirten Tarakçı, “Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını: önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir en önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik” dedi.
Kadına yönelik uygulanan şiddetle samimi bir şekilde mücadele etmek için İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını isteyen Tarakçı, “İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle, öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi'ne tekrar imza vermeye Danıştay'ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine işlemin iptali için acılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz. Kadın kazanımlarının kaybına yol azacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesi'nden imzanın çekilmesi. 6284 sayılı Yasa'nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir daha Medeni Kanun'a ve 6284 sayılı Yasa'ya dokunulmamasının. Yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz” dedi.
Antalya Barosu Manavgat Temsilciliği bünyesinde Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu ve avukatlar olarak kadının insan hakları için mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Tarakçı, cinayet zanlısının en ağız cezayı alması için yasal süreci takip edeceklerini söyledi.


Kaynak : https://www.haberci07.com/avukatlar-meslektaslari-icin-toplandi/43977/
 
Üst